Social Icons

Featured Posts

Kako se riještiti viška vode i natečenog izgleda

nedjelja, 29. ožujka 2015.



Kako se prehranom i svakodnevnim malim koracima riješiti viška vode i natečenog izgleda



Zadržavanje vode u tijelu je ozbiljno zdravstveno stanje o kojem ne znamo dovoljno, od njega pate mnoge žene, a ponekad ni nismo svjesni da je u tome problem.

Čak 70% našeg tijela se sastoji od vode. Iako naš organizam dobro regulira razinu vode u tijelu, ponekad može doći do određenih poremećaja koji potiču tijelo da zadržava svu suvišnu vodu. Zbog toga se možete osjećati naduto.

Neke od uzroka zadržavanja vode možemo i sami lako riješiti, no postoje i ozbiljni zdravstveni problemi koji mogu uzrokovati ozbiljne bolesti. Stoga, ako ste primijetili da je vaše tijelo počelo zadržavati višak vode, prvo zatražite pomoć i savjet liječnika. Ako se utvrdi da nije riječ o ozbiljnom zdravstvenom problemu, možete poslušati neke od savjeta koje vam navodimo u nastavku. Također, postoje i određene namirnice koje će vas hidrirati te pomoći kod izbacivanja nakupljene vode iz tijela.

1. Smanjite unos soli

Jedan od najčešćih razloga zadržavanja vode u tijelu je upravo prekomjeran unos soli. Budite oprezni kod unosa soli te pokušajte izbjegavati industrijski obrađene namirnice te brzu hranu i grickalice koje su pune soli.

2. Povećajte unos kalija

Kalij i natrij tvore ravnotežu u našem organizmu, a povećanim unosom kalija možete razine natrija, odnosno soli dovesti u stabilnu ravnotežu, što će vam pomoći ako se borite s viškom vode u tijelu. Namirnice koje sadrže kalij su banane, lisnato povrće, mrkva, grožđe, naranče i kupine. Ako je razina kalija u vašem organizmu jako niska posavjetujte se s liječnikom o uzimanju suplemenata.

3. Povećajte unos voća i povrća 

S obzirom na to da sadrže visok udio vode, a neke vrste voća i povrća imaju prirodno diuretsko djelovanje, povećajte njihov unos ako imate problema sa zadržavanjem vode u tijelu. Zelena salata, rajčica, lubenica, kupus i grejp imaju odlična diuretska svojstva.

4. Uzimajte probiotike

Ako imate problema s nadutošću, redovito biste trebali uzimati probiotike koji će povoljno djelovati na vašu crijevnu floru i pomoći vam da izbacite loše bakterije. Jogurt, kefir i kiseli kupus samo su neke od namirnica koje sadrže probiotike koji će vam pomoći kod nadimanja.

5. Vježbajte

Tjelovježba je općenito vrlo dobra za ljudsko zdravlje, a može učiniti čuda po pitanju zadržavanja vode u tijelu. Naime, tjelovježba potiče širenje krvnih žila pa krv puno lakše prolazi kroz njih, a višak tekućine lakše napušta tijelo. Ne morate naporno vježbati da biste postigli taj učinak, dovoljna je i svakodnevna šetnja od 30 do 40 minuta, biciklizam ili plivanje.

6. Nosite laganu i široku odjeću

Uska odjeća koja vas stišće i ograničava nije ugodna, a osim toga nije dobra ni kad je riječ o zadržavanju vode u tijelu. Kada se osjećate naduto, nosite laganu i široku odjeću u kojoj ćete se osjećati slobodno.

7. Pijte vodu 

Iako vam ovo možda zvuči pomalo kontradiktorno, ako ne pijete dovoljno vode, vaše će tijelo početi zadržavati vodu kako bi mu ostalo dovoljno za obavljanje tjelesnih procesa. Zato tijekom dana pijte dovoljno vode, barem 8 – 12 čaša, ovisno o fizičkoj aktivnosti.

Naša tijela  sastoje se od oko sedamdeset posto vode koja je potrebna organizmu radi normalnog obavljanja njegovih funkcija. Stoga, pijte dovoljno tekućine, zdravo se hranite, smanjite unos soli i budite aktivni želite li spriječiti zadržavanje vode u tijelu.

izvor:zena.ba

Prirodni proljetni napitak koji pomaže kod alergija



Za ovaj napitak potrebno je

– jedna mrkva
– dvije malo veće narandže
– polovina krastavca
– pet do deset listova svježe nane ili mente
– 20 grama svježeg korijena đumbira.

 Ove  namirnice, ogulite, operete i sjedinite u blenderu.
Narandža štiti i imuni sistem jer je bogata vitaminom C, nana je dobra kao prirodan inahalator, koji onima koji pate od alergija u suštini i najviše treba u proljeće.

Četkica za zube u svakodnevnoj beauty rutini



 Svestrana četkica za zube

Jeste li znali da četkicu za zube, osim za četkanju zubiju, možete koristiti i na mnoge druge načine, osobito u svojoj svakodnevnoj beauty rutini?

Naime, četkica za zube može biti vrlo korisna, ako ju znate kako koristiti, kao malo pomagalo u svakodnevnim ženskim ritualima. Kad vam otkrijemo na koje sve načine možete koristiti četkicu za zube, ona će ubrzo postati neizostavan dio vaše rutine. Osim što može obavljati mnoge funkcije, vrlo je jeftina.

U nastavku saznajte 8 briljantnih načina kako sve možete koristiti četkicu za zube.

1. Kod nanošenja suhog šampona

Primjena šampona za suho pranje odlična je u onim situacijama kada nemamo vremena, a i bolja je solucija od svakodnevnog pranja kose. Naime, prečestim pranjem možemo naštetiti kosi pa su stvoreni  šamponi za suho pranje koji u trenu sakupljaju višak masnoće s tjemena. Četkica za zube može vam biti od velike pomoći kod nanošenja suhog šampona jer ćete pomoću nje moći aplicirati onu količinu koja vam je potrebna i ravnomjerno je rasporediti po vlasištu.

2. Za razdvajanje trepavica

Svi se ponekad susrećemo s problemom stvaranja grudica kod nanošenja maskare. Grudice na trepavicama vrlo je teško popraviti, a ako ih dirate prstima samo ćete pogoršati cijelu stvar. U takvim je slučajevima odlično rješenje četkica za zube. Uzmite staru, opranu i dobro osušenu četkicu i pomoću nje popravite trepavice. Suha će četkica odvojiti vaše trepavice i učiniti da izgledaju ljepše i bujnije.

3. Prilikom manikure


Postoje dva načina kako možete koristiti četkicu za zube kad si radite manikuru. Prvi način je da iskoristite četkicu kako bi s nokta i ispod nokta uklonili svu prljavštinu prije nanošenja laka za nokte. Drugi način se odnosi na korištenje četkice kao alata za uklanjanje kožice oko noktiju.

4. Piling usana

Želite li imati mekane, sočne i nježne usne, potrebno je redovito raditi piling usana. Odličan alat koji će vam pritom pomoći je svestrana četkica za zube. Četkica će odlično obaviti ovaj posao, ali koristite što mekaniju kako ne bi oštetili usne. Za piling četkicu umočite u vazelin i nježno utrljajte kružnim pokretima.

5. Četka za kosu

Imate li problema sa zamršenom i neposlušnom kosom, koristite četkicu za zube. Jednostavno je koristite kao češalj kako bi razmrsili sitne dijelove zapetljane kose. Isto tako, možete je koristiti i kod izrade raznih frizura za tapiranje kose.

6. Za obrve

Ako su vaše obrve ponekad neposlušne lako ćete ih ukrotiti četkicom za zube. Nježno četkanje četkicom za zube izravnat će sve zalutale dlake. Nakon što ih sredite, možete ih posprejati sprejom za kosu kako bi ostale stajati na mjestu. Prije svakog korištenja četkicu za zube dobro operite.

7. Nakon depilacije

Mnoge žene imaju problema s uraslim dlačicama nakon depilacije, a nekima ne pomaže čak ni piling kože. Ako imate takvih problema, nanesite malo pilinga na četkicu za zube i pređite preko uraslih dlačica. To bi trebalo riješiti problem.

8. Za čišćenje kozmetičkih proizvoda


Četkice za zube dizajnirane su za čišćenje, a osim za zube možemo ih koristiti i u mnogim drugim situacijama. Primjerice, odlična je za čišćenje raznih kozmetičkih proizvoda i alata, poput češljeva, četki, sušila za kosu... Možete je koristiti suhu ili mokru, ovisno o vrsti prljavštine.

izvor:zena.hr

Ne bacajte iskorištene vrećice čaja








 Iskorištene vrećice čaja razgrađuju masnoću na ogledalima i drvenim podovima, uklanjaju neugodne mirise iz hladnjaka i ormara te osvježavaju stari tepih


Ljekovitost čaja odavno je poznata, ali iskorištene vrećice itekako su zanemarene. Osim što smanjuju natečenost očiju, ublažavaju opekline od sunca i ugrize insekata, iskorištene vrećice čaja pravi su pomoćnik u kućanstvu. Daily Mail donosi najbolje ideje za njihovu upotrebu:

  • Osim soda bikarbone, iskorištene vrećice čaja odlične su u uklanjaju neugodnih mirisa u hladnjaku. Jednostavno ih treba staviti nekoliko u hladnjak i ostaviti preko noći tako da upiju mirise.
  • Vlažne vrećice crnog čaja čuvaju željezno posuđe od hrđanja. Nakon svake upotrebe treba ih premazati vlažnim vrećicama i to će stvoriti zaštitni sloj koji će spriječiti korodiranje.
  •  Masno posuđe teško je oprati, ali u razgradnji tvrdokornih najbolje će pomoći vrećice čaja. Posuđe treba staviti u vruću vodu i dodati dvije do tri vrećice te ostaviti pet minuta. Nakon toga će se suđe lakše isprati.
  • Čaj uklanja mrlje i prljavštinu na ogledalima. Skuhajte čaj s dvije stare vrećice i te ga iskoristite kao sredstvo za čišćenje.
  • Jednako kao što je dobar za staklo, čaj pomaže i u čišćenju drvenih podova i namještaja. Treba skuhati čaj od dvije iskorištene vrećice i ostaviti da se ohladi. Nakon toga treba umočiti krpu i obrisati željene površine. Čaj će razgraditi masnoću i djelovat će blagotvorno na pore drveta.
  • Osim što uklanja neugodne mirise iz hladnjaka, iskorištene i osušene vrećice čaja upit će sve mirise i iz ormara. Treba ih ostaviti preko noći kako bi vratili svježinu.
  • Želite li osvježiti stari tepih, jednostavno na njega stavite osušene listiće čaja. Pustite da odstoje oko 15 minuta pa ih nakon toga možete usisati. 
izvor:24sata.hr

Ove namirnice zaobiđite u širokom luku

ponedjeljak, 9. ožujka 2015.

 

Zasigurno se nećete razboljeti, dobiti rak ili umrijeti ako jednom pojedete neku vrstu "toksične" hrane, no postoje namirnice koje biste u konačnici svakako trebali zaobilaziti u širokom luku

Nneka Leiba, direktorica istraživačkog centra organizacije Environmental Working Group (EWG), koja se bavi prikupljanjem informacija i rezultata studija o toksičnim namirnicama i proizvodima, ističe kako je najveći neprijatelj našeg zdravlja prerađena hrana sa mnoštvom aditiva.

"Mi još uvijek ne znamo koje su dugoročne posljedice konzumiranja ovih, da ih tako nazovem, naučnih eksperimenata", kaže Rachel Harvest, nutricionistica iz New Yorka.

Evo koje su to namirnice koje nikad ne biste trebali jesti:

Sir u listićima

"Ovaj 'sir' zapravo uopšte nije sir. U pitanju je smjesa napravljena od mješavine mliječnih masnoća, proteina sirutke, emulgatora i boja za hranu. Pun je soli i toliko mastan da u jednom listiću imate više masnoća nego u bilo kojem drugom mliječnom proizvodu iste količine", kaže nutricionistica Beth Warren.

Hrenovke, kobasice, salame...

Prerađeno meso je puno masnoća, a može sadržati čak i do 400 posto više soli i 50 posto više konzervanasa od običnog crvenog mesa. Osim toga, neke od mesnih prerađevina sadrže nitrate, a nitrati su hemijski aditivi koji se povezuju s različitim vrstama raka. Ipak, i dalje se koriste u prehrambenoj industriji kako bi se pojačala boja, okus i spriječilo brzo kvarenje hrane. Ovi sastojci bi se trebali nalaziti na etiketi na pakovanju hrane, stoga svakako obratite pažnju.

Margarin

Budući da je margarin napravljen od biljnih ulja i ima manje zasićenih masnoća od putera, dosta vremena se smatrao zdravom opcijom. Danas, pak, stručnjaci znaju kako je upravo margarin najveći neprijatelj našeg zdravlja, jer je prepun soli i začepljuje arterije zasićenim mastima kojih ima više od putera, čime se povećava rizik od srčanog udara.


Gazirana pića

Svi znamo kako su gazirana pića izuzetno nezdrava, a prosječna limenka bilo kojeg gaziranog pića sadrži čak deset supenih kašika šećera. Kad u svoj organizam unesete toliko šećera, vaše tijelo stvara višak inzulina koji pomaže organizmu da apsorbuje šećer iz krvi i iskoristi ga za energiju, što s vremenom povećava rizik od razvijanja dijabetesa ili nekih vrsta raka.

Ukoliko vam podatak o količini šećera u gaziranim pićima nije dovoljno zabrinjavajući, onda bi možda ovo moglo biti: količina karamel boje, koja primjerice Coca Coli daje specifičnu boju, za čak 58 posto povećava rizik od raka, rezultat je najnovije američke studije.

Dijetalna gazirana pića

Iako mislite kako su ona dobra jer ne sadrže šećer, svako dijetalno gazirano piće bez šećera u sebi sadrži dosta umjetnih zaslađivača, koji povećavaju rizik od srčanog i moždanog udara, depresije, propadanja zuba, raka pankreasa i prijevremenog poroda.

Kokice za mikrovalnu

U kokicama za mikrovalnu se nalazi hemikalija za koju je dokazano da može utjecati na plodnost, povećati rizik od raka i loše utjecati na rad bubrega. Pored toga, neke vrste kokica za mikrovalnu sadrže umjetne okuse i trans masne kiseline, kao i hemikalije koje mogu uzrokovati glavobolje i mučninu.

 izvor:klix,ba

 

 

Čudotvorna biljka - liječenje efikasnije od hemoterapije

ponedjeljak, 2. ožujka 2015.

Čaj od maslačka djeluje na rakom zahvaćene stanice tako da se one raspadaju u 48 sati, a za to vrijeme nijedna nova zdrava stanica u organizmu ne "obolijeva"


Ova nepravedno zapostavljena biljka, često smatrana korovom, ima mnogo ljekovitih svojstava, a potrebno ju je samo ubrati na čistim obroncima, daleko od prometnica i onečišćenja. Iako su naše bake radile sirupe od cvjetova maslačaka znajući da sadrži mnoge ljekovite supstancije, ono što sigurno nisu znale jest da korijen maslačka može pomoći oboljelima od raka. Znanstvenici su otkrili da korijen ove biljke djeluje "bolje" od kemoterapije jer ona "ubija" sve stanice, a korijen maslačka samo zahvaćene karcinomom.


Osim što ima diuretska svojstva, potiče izlučivanje žuči, čisti jetra, pomaže kod alergija i smanjuje kolesterol. Sadrži iznimno važne vitamine i minerale kao što su vitamin B6, tiamin, riboflavin, vitamin C, željezo, kalcij, kalij, folnu kiselinu i magnezij. Sadrži i do 535% potrebnog dnevnog unosa vitamina K i oko 110% preporučenog dnevnog unosa vitamina A. To su sve činjenice o ovoj biljci koje su poznate godinama. No, novija istraživanja bacila su potpuno novo svjetlo na maslačak.

Čudotvorni čaj od maslačka

Na sveučilištu Windsor u Kanadi provedeno je inicijalno istraživanje na Odsjeku za kemiju i biokemiju, a rezultati daju novu nadu oboljelima od raka. Otkriveno je da korijen maslačka učinkovito "ubija" stanice zahvaćene karcinomom bez ikakvih štetnih djelovanja na ostale stanice u organizmu, objavljeno je na portalu Natural News. Čaj maslačka djeluje na zahvaćene stanice na način da se one raspadaju unutar 48 sati, a za to vrijeme nijedna nova zdrava stanica u organizmu ne "obolijeva", pokazalo je istraživanje. Zaključeno je da kontinuirani tretmani s korijenom maslačka mogu uništiti većinu rakom zahvaćenih stanica kod oboljelih, a zbog ovih neočekivanih rezultata tim istraživača dobio je dodatnu potporu da nastavi s istraživanjima ove čudotvorne biljke.







John di Carlo, 72-godišnjak je koji se osobno uvjerio u ljekovitost maslačka, prošao je intenzivne i "agresivne" tretmane kemoterapije u borbi za zdravlje, a na liječenju je bio pune tri godine prije nego su ga liječnici pustili kući da provede posljednje dane sa svojim najbližima. S obzirom na to da su liječnici imali sve manje alternativa u pronalasku funkcionalnog rješenja u borbi protiv njegove bolesti, predloženo mu je da pije čaj od korijena maslačka kao posljednju slamku spasa. Nakon samo četiri mjeseca, piše Natural News, ovaj čovjek doživio je remisiju bolesti (djelomično ili potpuno povlačenje bolesti).

Kako ga pripremiti

Početak aprila je idealno vrijeme za branje maslačka. Uputite se izvan grada, na područja daleko od prometnica i uživajte u prirodi i branju.

Cijelu biljku najlakše je  ubrati tako da pod njezin korijen zavučete nož i izvučete biljku s korijenom jer su svi dijelovi ove samonikle biljke vrlo ljekoviti.

Lišće maslačka (radič) pripremite na salatu. Odlična je kombinacija uz kuhana jaja i krumpir, a po vitaminskom bogatstvu nadmašuje špinat i rajčicu. Osim što ima diuretska svojstva, potiče stvaranje žuči, čisti jetru, pomaže kod alergija i smanjuje kolesterol te se preporučuje kao dodatak prehrani trudnicama i ženama u postmenopauzi, piše AlternativaZaVas. Maslačak sadrži više karotena od mrkve i odličan je izvor različitih minerala i vitamina.

Stabljike maslačka pospješuju rastvaranje žuči, reguliraju metabolizam te pročišćavaju krv i želudac. Narodna ih medicina preporučuje protiv dijabetesa i mlijeko iz stabljike poznato je za uklanjanje bradavica. Iako neki vjeruju da je "mlijeko" maslačka otrovno, to nije točno i istina je potpuno suprotna. Vrlo je ljekovito.

Sirup

Od cvjetova ove biljke dobiva se sirup, koji ponekad nazivaju i medom.  Taj sirup čisti i jača krv i probavu, a pomaže i kod kašlja.  Sada je pravo vrijeme da zakoračite u prirodu i pribavite si maslačak.

Priprema:

Uberite oko 400 žutih cvjetova maslačka. Prelijte ih s 3 litre hladne vode i ubacite na kriške narezana 4 limuna i 4 naranče. Ostavite 24 sata. Nakon toga kroz gazu procijedite da ne ostanu mrvice i prebacite tekućinu u lonac. Dodajte 2 kilograma šećera i, uz često miješanje, kuhajte otprilike sat i pol nakon što tekućina proključa. Trebali biste dobiti gušći sirup.

Zatim smanjite vatru i dobiveni vrući sirup prelijte u tople staklenke koje ste prije toga sterilizirali. Zatvorite. Sirup je gušće teksture pa se često naziva i medom. Odličan je za uklanjanje simptoma prehlade, kašlja, bronhitisa... Uzimajte ga na žličicu. Odličan je i za djecu pa se ne bojte davati ga svojim mališanima svaki dan.




Čaj od cvjetova
Možete pripremiti i čaj. Uberite cvjetove i osušite ih na zraku. Od osušenih cvjetova napravite čaj i pijte ga uvijek svježe pripremljenog. Možete u njega dodati i med, čime ćete dodatno obogatiti ljekovitost čaja, ali nemojte zaboraviti da se med nikada ne stavlja u čaj dok je vruć niti metalnom žlicom. Koristite drvenu ili plastičnu.

Korijen maslačka liječi rak

Da je ova biljka toliko ljekovita, ne tako davno su otkrili i znanstvenici koji su izvijestili da se korijenom maslačka može izliječiti rak.  Ako želimo čuvati korijen maslačka, potrebno ga je osušiti. Prije sušenja, korijenje treba pažljivo oguliti i izrezati na jednake manje komadiće. Nakon toga se korijen maslačka suši na svježem zraku. Korijen maslačka raširite na podlozi, na suhom i hladnom mjestu s dobrim protokom zraka. Korijen će se osušiti u razdoblju od 3 do 14 dana, a prepoznat ćete da je osušen kada postane krhak pod prstima. Suhi korijen maslačka zadržava ljekovita svojstva ovako osušen i do godinu dana, uz čuvanje u staklenci na suhom i tamnom mjestu.

Korijen maslačka čisti jetru, žuč, bubrege i limfu te potiče bubrege da toksine kroz urin šalju van iz tijela. Ovaj korijen koristi se i za liječenje mnogih bolesti, poput opstipacije (op.a. zatvor), čisti kožu od akni, edema i slično, liječi artritis, reumu, hepatitis, žučni kamenac...



Korijen maslačka je izrazito dobar za ženska oboljenja, posebno u prevenciji i liječenju različitih bolesti dojki, poput ciste, karcinoma, raznih tumora, nateknutih grudi i problema s dojenjem i majčinim mlijekom.

Da bi se iskoristio puni potencijal korijena maslačka, najbolje ga je koristiti kao dekokciju ili tinkturu, piše Narodnilijek.com

Recept za dekokciju je sljedeći: pomiješajte 30 grama suhog korijena maslačka sa 60 grama svježeg te smjesu prelijte sa 2,5 decilitara vode u što dodate prstohvat soli. Pustite tekućinu da provri, prekrijte posudu i lagano kuhajte 20 minuta. Nakon kuhanja, sadržaj procijedite, te pijte po tri šalice "čaja" dnevno.

Čaj od korijenja i lišća maslačka

Stavite šaku svježeg korijena i/ili lišća maslačka na litru vruće vode. Procijedite nakon deset minuta.

Pijte 3 šalice dnevno.


izvor: vecernji.hr

Doručak koji vam pomaže smršati

nedjelja, 1. ožujka 2015.

Doručak koji vam pomaže smršavjeti (i pojesti čak 31 posto manje kalorija za ručak)


Pokušavate doručkovati svaki dan, jer ipak se kaže kako je doručak najvažniji obrok u danu, posebice ako želite smršavjeti. No ako već oko 10 ili 11 ponovo počinjete osjećati glad, možda morate početi razmišljati o tome da pametnije birate taj najvažniji obrok u danu. A odličan odabir je upravo zobena kaša, a to potvrđuje i najnovije istraživanje objavljeno u časopisu Annals of Nutrition & Metabolism.

Istraživanje je podijelilo 36 muškaraca i žena u tri različite grupe: prva je jela zobenu kašu za doručak, druga je jela corn flakes, a treća je preskakala doručak. I prva i druga grupa unosile su 350 kalorija sveukupno. Kroz iduća tri sata sudionici su morali u više navrata bilježiti stanje sitosti, a davali su i uzorke krvi kako bi im se pratila razina šećera i inzulina u krvi. Nakon toga su svi dobili isti ručak koji su trebali konzumirati sve dok se ne bi do sitog najeli.

Kao što su i očekivali, znanstvenici su potvrdili da je grupa ljudi koji su jeli zobenu kašu bila najmanje gladna u toku jutra i podneva, te su pojeli i 31 posto manje kalorija za ručak. Osim toga zobena kaša imala je najpovoljniji učinak i kod osoba s  prekomjernom tjelesnom masom, koji su pokazali čak 50 posto manji unos kalorija tijekom ručka.

Ispitanici koji pak su doručkovali kukuruzne pahuljice imali su već tri sata poslije doručka jednak osjećaj gladi kao i ispitanici koji su samo pili vodu (a i pojeli su jednak broj kalorija kao i osobe koje nisu ništa doručkovale).

Zbog čega je to tako iako su ispitanici pojeli istu kalorijsku vrijednost corn flakesa i zobene kaše? Zbog toga što se zobena kaša dulje zadržala u želucu, dok corn flakes (koji ima visok udio šećera) uzrokuje velik porast glukoze u krvi, ali i njen brzi i nagli pad.

Ovo istraživanje samo je još jedno u nizu onih koji potvrđuju koliko je zobena kaša korisna ako želimo skinuti kilograme, jer onih 31 i 50 posto manje unesenih kalorija svakako će se osjetiti i primijetiti kroz duži period.


Priprema zobene kaše

Sad kad smo sve ovo rekli – vjerojatno razmišljate o tome kako će vam zobene pahuljice jako brzo dosaditi ako ćete ih jesti svaki dan. To ne mora biti tako jer se zobena kaša može pripremiti na jako puno načina, slanih i slatkih.

Osnova je sljedeća:

 *   za slane: 3-4 žlice zobenih pahuljica i 2,5 dl vode, prstohvat soli.

 *   za slatke:  3-4 žlice zobenih pahuljica i 2,5 dl obranog mlijeka, a u obzir dolaze i  kokosovo,     bademovo, lješnjakovo ili sojino mlijeko. Slatku zobenu kašu možete zasladiti Stevijom koja nema kalorija.

U lončić stavite vodu ili mlijeko, zagrijte (ne mora kipjeti) te nakon toga dodajte zobene pahuljice i miješajte nekoliko minuta, dok se ne zgusne i postane kremasto.

Varijacije:

U zobenu kašu možete dodati svakakve zdrave namirnice koje će  pomoći u raznovrsnosti doručka. To može biti svježe ili suho voće, cimet, mak, orašasto voće (bademi, orasi, lješnjaci, pinjoli), raznovrsne sjemenke (bučine sjemenke, lan, sezam), žličica domaćeg pekmeza ili meda... U slanim kombinacijama možete dodati nasjeckano povrće, svježi kravlji sir, jogurt, kuhano ili pečeno jaje, malo nemasne šunke...

No zapamtite – ne pretjerujte s prilozima jer morate paziti na unos kalorija. Kod svježeg povrća i voća ne toliko, ali kod sušenog i orašastog svakako. Neka to bude mala šaka orašastog voća. Sjemenke neka bude jedna žlica, 5 do 10 dag kravljeg sira, 5 dag šunke ili tvrdog sira.

izvor:zena.ba

Začin koji liječi - Klinčić

Snažan začin koji liječi


Neizostavan je u kuhanom vinu, aromatičnog okusa, dokazanih ljekovitih svojstava, a prema znanstvenim istraživanjima okitio se i titulom najboljeg prirodnog antioksidansa. Tako bi se najkraće mogao opisati klinčić, jedan od omiljenih začina mediteranske kuhinje, koji je posebno popularan zimi, kada se upotrebljava kao dodatak kuhanom vinu.

Najbolji antioksidativni začin

Istraživanje Sveučilišta Miguel Hernández otkrilo je da je klinčić, najbolji antioksidativni začin zbog visoke razine fenolnih spojeva, ali i drugih iznimno zdravih svojstava. Istraživan je zajedno s ostalim začinima koji se često upotrebljavaju na ovim područjima, a to su origano, timijan, ružmarin i kadulja. Svrha istraživanja bila je dobiti nove informacije koje će pomoći u primjeni tih začina u različitim prehrambenim proizvodima, ponajprije mesnima.

Oksidacija lipida jedan je od glavnih razloga kvarenja hrane, a uzrok je i velikog smanjenja hranjive vrijednosti, kao i gubitka okusa hrane. Takve promjene smanjuju rok uporabe prehrambenih proizvoda. Kako bi se to izbjeglo, prehrambena se industrija u svojim proizvodima koristi sintetičkim antioksidansima za koje se sumnja da su toksični i imaju razne nuspojave. Zbog toga je sve veće zanimanje za uporabu proizvoda na osnovi začina i aromatičnih biljaka s potencijalnom antioksidativnom aktivnošću, kako bi se sintetički antioksidansi zamijenili prirodnima.


Brojna ljekovita svojstva

Iako je klinčić danas najviše poznat kao začin, on ima brojna ljekovita svojstva. Prema svojoj nutritivnoj vrijednosti klinčić je sličan cimetu. Sadrži vlakna, fitosterole, kalcij, željezo, magnezij, fosfor, bakar, vitamine C, E, K i B6, folnu kiselinu. Klinčić sadrži eugenol, kariofilen, koji imaju jaka antimikrobna svojstva i antibakterijska svojstva, pa se upotrebljavaju u borbi s mnogim bakterijama i gljivicama. Klinčić je stimulans, lokalni antiseptik i blagi anestetik.

Ima pozitivne učinke na želučanu sluznicu, djeluje protiv povraćanja i nadutosti te općenito potiče pravilan rad probavnog sustava. Mješavina ulja od sezama i klinčića pomaže kod ublažavanja bolova koji se javljaju kod upale uha. Ljekovito djelovanje klinčića očituje se u tome da poboljšava probavu, pomaže kod infekcija dišnih putova, pomaže u liječenju gljivičnih infekcija, ima svojstva antiseptika i anestetika. Klinčić je ujedno poznati prirodni afrodizijak.

Klinčićem protiv zubobolje

Ulje klinčića, kada ga umasirate u desni, može olakšati zubobolju. Naime, glavni sastojak ulja klinčića je eugenol koji se upotrebljava u stomatologiji kao analgetik i za sprečavanje infekcija. Na bolno mjesto dovoljno je staviti komadić vate namočen u ulje klinčića i dogodit će se trenutačni osjećaj obamrlosti. Stomatolozi su nekada upotrebljavali ulje klinčića kao oralni anestetik. Ispiranje usta s razrijeđenim uljem ili žvakanjem pupova klinčića ublažava se grlobolja. Dodaje se u i vodice za ispiranje usta. Djeluje protuupalno i antibakterijski.




Ide i uz slatka i uz slana jela

Klinčić je aromatičan začin koji dobro ide uz pirjanu govedinu, janjetinu, svinjetinu, jela sa šunkom i slaninom. Obično se upotrebljava u juhama, umacima, mesnim i slatkim jelima. U kulinarstvu, i to kod pripreme mesa i juha, slaže se s ružmarinom i majčinom dušicom. Kao dodatak prehrani, klinčić se može upotrebljavati cijeli, mljeven ili kao ulje. Možete ga upotrebljavati i u kolačima, keksima, pudingu, ali i u pitama. Klinčić i jabuke (ali i naranče) odlično se slažu, pa je tako neizostavan začin umaka od jabuka, torte i pite od jabuka, te pudinga s jabukama. Klinčić sadrži mnogo aromatičnog ulja, te se upotrebljava za kuhanje kompota, kuhanog vina, punča i ostalih slatkih jela.


Način uporabe

Najkvalitetnija svojstva klinčića nalaze se u u eteričnom ulju. Najbolje se može iskoristiti mljevenjem ili usitnjavanjem neposredno prije pripreme preparata jer inače ishlape njegovi ljekoviti sastojci. Preporuča se zapravo upotrebljavati cijele klinčiće jer oni najduže zadržavaju svoju aromu. Upotrebljavajte ga u čaju i drugim napitcima, svakodnevno, u malim dozama, kako biste povoljno utjecali na probavu i jačanje imuniteta. Popijte dvije šalice čaja od klinčića svaki dan ili uzimajte dvije kapsule klinčića u prahu dva puta dnevno.

Čaj od klinčića napravite na sljedeći način: 
2 – 3 klinčića prelijte sa 2,5 dL vrele vode i ostavite poklopljeno 15 minuta da odstoji. Nakon toga, čaj procijedite i popijte. Isprobajte također ukusan i ljekovit čaj od klinčića i cimeta. U pola litre vode stavite 2 štapića cimeta i 6 cijelih klinčića. Kuhajte 15 minuta, a zatim procijedite. Popijte 2 – 3 čaše čaja na dan.

izvor:zena.ba

Šta treba da znate o omega-3 masnim kiselinama


O omega-3 masnim kiselinama već  svi znaju da je riječ o masnoćama koje su dobre i poželjne za organizam, te da se nalaze u ribi i, naravno, u ribljem ulju. No, znate li zbog čega su one toliko dobre i zbog čega ih ljudi moraju uzimati? Poznato je da sprečavaju nastajanje srčanih bolesti, te ublažavanju simptome kada se već pojave, no jeste li znali da omega-3 masne kiseline mogu pomoći kod smanjivanja mogućnosti pojave te simptoma depresije, demencije, artritisa?

No, krenimo od početka! Ono što je jedna od najvažnijih činjenica kada su u pitanju omega-3 masne kiseline, jest da ih tijelo ne može samo proizvesti, nego ih je potrebno unositi hranom ili u obliku dodataka prehrani. 

Tri oblika omege-3

Postoje tri oblika omega-3 masnih kiselina. Prvi oblik je eikozapentaenska kiselina (EPA), drugi dokozaheksaenska kiselina (DHA) i treći alfa-linolenska kiselina (ALA). Prve dvije kiseline imaju puno jači utjecaj na zdravlje organizma, te se u najvećoj mjeri mogu naći u ribi. ALA kiseline se pak nalaze u biljnom ulju, lanu, orasima, zelenom lisnatom povrću kao što su blitva, špinat i kelj. Tijelo samo može preraditi ALA u EPA ili DHA kiseline, no samo u malim i nedovoljnim količinama.

Protiv bolesti krvožilnog sustava

Kao što smo već naglasili, omega-3 masne kiseline zaista su broj jedan u sprečavanju pojave bolesti srca i krvnih žila. Konkretno, pomažu u smanjenju inflamatornih procesa unutar krvožilnog sustava, pomažu u sprečavanju pojave arteroskleroze, te ublažavanju simptoma aritmije srca. Također, omega-3 masne kiseline pomažu u regulaciji triglicerida koji isto tako utječu na pojavu srčanih bolesti. No, ako već bolujete od bolesti srca, prije nego što počnete u povećanoj mjeri trošiti omega-3, obavezno se savjetujte s liječnikom, jer može doći do povećanja i kolesterola.

Omega-3 masne kiseline mogu pomoći u manjoj mjeri i u smanjenju krvnog tlaka, a ako ga uzimate putem hrane, izbjegavajte slaniju hranu, pa tako i slanu i dimljenu ribu. Prema tome omega-3 masne kiseline mogu pomoći u smanjenju mogućnosti moždanog udara, jer sprečavaju začepljenje krvnih žila i regulaciji krvnog tlaka. Naime, u protočnim je žilama manja mogućnost da će ih krvni ugrušak začepiti i izazvati udar. No, s druge strane, omega-3 masne kiseline mogu pak imati utjecaj na krvarenja u mozgu, pa je potrebno savjetovati se s doktorom, posebno ako ste u rizičnoj skupini.

Pomažu i kod ADHD-a


Istraživanja su pokazala da omega-3 masne kiseline mogu pomoći u ublažavanju bolova u zglobovima kod osoba koje boluju od reumatoidnog artritisa. Kod poremećaja hiperaktivnosti i deficita pažnje (ADHD) istraživanja su pokazala da omega-3 masne kiseline imaju vrlo veliki utjecaj na razvoj mozga i općenito njegovu funkciju.

Kad je riječ o utjecaju omega-3 masnih kiselina na simptome demencije i drugih starosnih mentalnih bolesti, istraživanja nisu toliko konkluzivna, no indikacije postoje da su osobe koje su u prehrani imale više spomenutih kiselina rjeđe obolijevale.

Oprez pri konzumaciji…

Uz dodatke prehrani u obliku kapsula ribljeg ulja, najbolji način za konzumaciju omega-3 masnih kiselina je uvođenje ribe u prehranu i to na dnevnoj ili barem tjednoj bazi. Ipak, posebno trudnice, te roditelji male djece moraju pripaziti na vrstu ribe koju češće konzumiraju zbog prisutnosti žive. Obratite pozornost na tunu, morske pse, sabljarke, te skušu.

Ribe bogate omega-3 masnim kiselinama, te sigurne od žive jesu losos, haringa, sardine, pastrve i inćuni. Njihova konzumacija preporučuje se barem dva puta tjedno.


izvor:zena.ba
 
Pokreće Blogger.

Sample Text

Followers