Često se misli da se akne pojavljuju samo kod mladih u doba puberteta, međutim prema istraživanjima, 25 posto odraslih muškaraca i 50 posto odraslih žena imaju problema s aknama. I dok se "ispod dvadesete" akne pojavljuju pretežito na gornjem dijelu lica, kod odraslih se gotovo isključivo javljaju na donjem, i to na bradi, vratu, oko usana.
Glavni razlozi za pojavu akni u kasnijoj životnoj dobi se povezuju s velikim utjecajem hormona stresa na povećanu sintezu muških hormona (androgena) kao i na hormonalne oscilacije koje se javljaju prije i tijekom menopauze.
Akne u menopauzi nastaju kao rezultat povišene razine progesterona uz manjak estrogena, koji snažno stimuliraju lojne žlijezde na povećanu proizvodnju sebuma. Osim toga, stres stimulira nadbubrežne žlijezde na proizvodnju hormona stresa-kortizola i dehidroepiandrosterona (DHEA).
Postoji vrsta akni koja nastaje zbog vrlo dugog uzimanja nekih lijekova. Među njima su kortizon, testosteron, anabolici, jod, brom, vitamin B12. Nije još razjašnjen mehanizam koji u pojedinih osoba izaziva pojavu akni zbog uzimanja nekih lijekova. Pretpostavlja se daje riječ, primjerice kada se radi o kortizonu, o smanjenju obrambene moći organizma, a to znači i kože.
Dermatolozi savjetuju korištenje preparata koji sadrže retinol kao najbolji odabir za tretiranje akna u odrasloj dobi. On će kontrolirati veličinu pora, ali i poticati sintezu kolagena i hijaluronske kiseline pa neće dodatno isušiti kožu. Također, ne treba pretjerivati sa količinom nanosa kreme na lice.
Nema komentara:
Objavi komentar