Upotreba bijelog luka smanjuje razvoj kardiovaskularnih oboljenja, tako što smanjuje povišen holesterol, smanjuje povećan LDL-loš holesterol, smanjuje sljepljivanje krvnih ćelija i spriječava nastanak tromba. Utiče i na smanjenje dva druga markera kardiovaskularnih oboljenja, homocisteina i C-reaktivnog proteina.
Bijeli luk snižava krvni pritisak, liječi hronične crijevne poremećaje, čireve, kožne bolesti…ali se i od davnina koristi kao sredstvo za uljepšavanje.
Ova biljka je odličan dodatak maskama i oblozima za njegu kože i kose. Evo i nekoliko recepata
Za skidanje sala sa stomaka
Staviti na stomak tople obloge od kuhanog sirćeta, vode i bijelog luka u prahu (5 grama). Poslije 20 minuta, istuširati se i namazati anticelulit kremom.
Protiv celulita
Uzeti po 30 grama lista i pupoljka breze i bršljana, po 20 grama imele i bijelog luka prelije se sa četvrt litra hladne vode, poklopi i zagrijeva do ključanja. Poslije sat vremena, procijediti i držati oblog petnaestak minuta na “kritičnim mjestima”.
Za čistu kožu
Tri-četiri puta dnevno prati kožu lica uvarkom od stolisnika, metvice ili matičnjaka, potom bubuljice protrljati čehnom bijelog luka pa premazati svježim sokom krastavca ili limuna.
Protiv crvenila lica
Jednom do tri puta na dan prati lice neprokuhanim mlijekom. Mazati kožu lica četiri puta dnevno sokom čubvarkuće, kojem se doda jednaka količina meda. Nakon ovoga u kožu utapkati prohlađen čaj od čehna bijelog luka i isprati poslije deset minuta mlakom vodom.
Melem protiv opadanja kose
Ono po čemu je bijeli luk najcjenjeniji u svijetu jeste upravo njegovo ljekovito dejstvo na kosu, odnosno sprečavanje njenog opadanja i ćelavosti. Nekoliko čehnova bijelog luka stavi se u 250 grama 70-procentnog alkohola i ostavi da odstoji desetak dana, poslije čega se luk izvadi iz tečnosti. Tinkturom se masira korijen kose. Radi ublažavanja mirisa, može se dodati malo lavande.
Protiv zadebljanja na petama
Kupku za noge pripremiti na sljedeći način: u toplu vodu sipati sok od dvije glavice bijelog luka i poslije 10 minuta noge isprati čistom vodom. Ukoliko osjetite peckanje, isperite stopala još jednom, čajem od kamilice.
Za neutralizaciju mirisa bijelog luka
Bijeli luk sadrži mnoge vitamine i minerale i zato je veoma koristan, ali miris se zadržava više sati, čak i dana nakon upotrebe. Osvježenje daha postiže dejstvom vode i masnoća na sluzokožu usta. Najbolje je zalogaj bijelog luka zaliti mlijekom. Pokazalo se da što je mlijeko masnije to je jači efekat. Neutralizaciji mirisa bijelog luka doprinose i druge namirnice kao što su gljive, bosiljak, peršun, nana i cimet. Djeluju i žvakaće gume.
Neugodnog mirisa bijelog luka sa kože brzo ćete se riješiti tako da kožu istrljate kriškom limuna.
Nema komentara:
Objavi komentar