Kako liječiti pigmentne promjene na koži
srijeda, 13. kolovoza 2014.
Dolaskom toplog i sunčanog vremena počinjemo primjećivati različite pigmentne promjene na koži koje nam tijekom zime nisu smetale. U dermatološkim ordinacijama tada bilježe navalu onih koji razne mrlje, pjege i ostale slične ožiljke žele što prije ukloniti. Smeđe mrlje nepravilnih oblika, najčešće na čelu ili obrazima, jedna su od najčešćih hiperpigmentacijskih promjena na koži koja se javlja kao izravna posljedica izlaganja suncu. Kako bi izbjegle oštećenja izazvana djelovanjem ultraljubičastih zraka, osobe koje su izrazito osjetljive na djelovanje sunčeva zračenja moraju svojoj koži pružiti najvišu razinu zaštite od sunca. Najčešće pigmentacijske promjene su sunčane pjege, solarni lentigo, te melazma.
Promjene pigmentacije
Uz melazmu, sunčane pjege najčešći su tip tamnih mrlja i potpuno su dobroćudne lezije. Sunčane pjege se javljaju u obliku sitnih, pigmentiranih mrlja smećkaste boje, najčešće smještenih na nosu i obrazima. Mogu se javiti i na ostalim dijelovima, poput ramena, gornjeg dijela leđa, na vratu, a kod nekih ljudi prekrivaju gotovo cijelu kožu tijela. U pravilu se pojavljuju u djetinjstvu, a postaju naglašenije tijekom ljeta. Pjege blijede tijekom godišnjih doba s manje sunčanog razdoblja. Kod starijih bolesnika dolazi do regresije i povlačenja pjega. Budući da se radi o potpuno dobroćudnim promjenama terapija nije potrebna. Iz kozmetičkih razloga mogu se pokušati tretmani izbjeljivanja, krioterapija, površinski kemijski piling te laserski tretmani, ali niti jedna od navedenih metoda ne dovodi do zadovoljavajućih rezultata. Savjetuje se fotozaštita i izbjegavanje izlaganju prirodnim i umjetnim izvorima UV-zračenja.
Solarni lentigo
Riječ je glatkim smećkastim mrljama promjera nekoliko milimetara, koje se pojavljuju na fotoeksponiranim područjima poput lica, nadlanica i dekoltea. Obično se javljaju nakon 40. godine života, a starenjem se njihov broj povećava. Za ove promjene je karakteristično da ne blijede tijekom godišnjih doba s manje sunčeve svjetlosti. Ove se promjene direktno povezuju sa starošću i dugotrajnim izlaganjem suncu. Postoje brojne metode uklanjanja solarnog lentiga. Primjenjuje se terapija tekućim dušikom ili krioterapija, različita sredstva za depigmentaciju, kemijski piling, te dermoabrazija. Ipak, u današnje vrijeme najviše se primjenjuje laserska kirurgija jer pokazuje najbolje terapijske rezultate. Fotozaštita i neizlaganje UV-zrakama iznimno su važni u prevenciji nastanka solarnog lentiga.
Melazma
Melazma, poznata i pod nazivom trudničke mrlje, uglavnom nastaje kod žena i povezana je s trudnoćom, kontracepcijskim tabletama, hormonskom nadomjesnom terapijom u menopauzi i mogućim blagim hormonskim poremećajem. Prepoznaje se po smećkastim mrljama nepravilna oblika na čelu, obrazima, nosu i nausnici. Češća je u mlađih, tamnoputih žena. Budući da su trudnice osobito sklone nastanku melazme, ne bi smjele boraviti na suncu bez sredstava za zaštitu. Melazma se ne javlja samo tijekom trudnoće. Puno su joj sklonije žene koje žive u sunčanim predjelima, a na posebnom su udaru i pacijenti s poremećajem rada štitne žlijezde. Uzimanje estrogena u obliku oralne kontracepcije može pospješiti razvoj melazme. Može se pojaviti i kod muškaraca nakon izlaganja suncu. Za uklanjanje melazme koriste se medicinski pilinzi, dermoabrazija, te preparati na bazi vitamina C.
Načini uklanjanja mrlja
Svi postupci koji se mogu koristiti za uklanjanje smeđih mrlja smatraju se estetsko-korektivnim zahvatima. Provode se od rane jeseni do ranog proljeća. Uz tretmane u ordinacijama dermatologa, ili tretmane koji se prakticiraju u kozmetičkim salonima, važnu ulogu ima prevencija od djelovanja sunca. Za hiperpigmentacijske mrlje, a posebno melazmu, mogu se uz preporuku dermatologa koristiti kreme za izbjeljivanje. Takve kreme, čiji je sastav na bazi hidrokinona, smanjuju količinu pigmenta koji proizvode stanice, a postojeće mrlje posvjetljuju u četiri do osam tjedana primjene. Poželjno je kod dermatologa obaviti piling glikolnom kiselinom koji će ujednačiti boju tena. Osim toga, liječnik vam može preporučiti i ciklus tretmana IPL uređajem koji toplinom uništava pigmentirane stanice.
Posvjetljavanje boje kože
Postoji cijeli niz proizvoda kreiranih upravo za ujednačavanje i posvjetljavanje boje kože. Važno je i da za ljetnih mjeseci redovito, a ne samo na plaži, počnete upotrebljavati proizvod za zaštitu od sunca širokog spektra, i to najmanje sa zaštitnim faktorom 30 jer će tamne mrlje pod djelovanjem UV zraka dodatno potamnjeti i poništiti poboljšanja koja ste u međuvremenu postigli kremama za posvjetljivanje. Posljednjih godina sve su češći zahtjevi za posvjetljivanjem mrlja. Istraživanja su pokazala da 35 posto žena starijih od 40 godina i više od 50 posto žena starijih od 50 godina ima pigmentne mrlje. Pritom je sve više žena koje su se već podvrgnule različitim tretmanima, no s prvim izlaganjem suncu mrlje su se ponovile.
Rizici izbjeljivanja sunčevih mrlja i pjega
Kao i kod svakog liječenja, kod uporabe sredstava za izbjeljivanje, postoje određene popratne nuspojave. Zbog toga, prije nego što se odlučite za bilo koju od metoda izbjeljivanja kože, trebalo bi dobro sagledati sve moguće posljedice, jer one mogu uzrokovati ozbiljnije smetnje u procesu nastajanja novog pigmenata. Također, postoji opasnost od svrbeža, guljenja kože, crvenila i alergijskih reakcija, pa je stoga jako važno prvo se posavjetovati sa dermatologom. Svi ovi tretmani pospješuju da koža gubi prirodnu samozaštitu pa je morate dodatno zaštititi prilikom svakog izlaganja suncu, čak i zimi.
izvor:zena.hr
Oznake:
Zdravlje
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar