Naleti ili napadaji vrućine, tzv. valunzi, simptom su menopauze koji mogu u velikoj mjeri utjecati na kvalitetu života žena. Iznenadni osjećaji rastuće vrućine su često udruženi s neugodnim znojenjem, koje može biti toliko obilno da žene moraju promijeniti odjeću. Osim što izazivaju nelagodu, valunzi mogu ozbiljno štetiti kvaliteti sna. Prema statistikama, polovica žena u menopauzi bori se s naletima vrućeg zraka, a otprilike jedna trećina ima čak deset epizoda valunga svakog dana!
Nažalost, valunzi se ne mogu u potpunosti pobijediti, no postoje određene navike koje se tiču stila života kojima možete na njih utjecati i ublažiti njihovu pojavu. Nema nikakvog pravila koliko dugo traju: kod nekih žena će njihovi simptomi oslabjeti s vremenom, a kod drugih će ostati prisutni godinama.
Osnovno je: izbjegavajte sigurne okidače valunga:
- stres
- konzumaciju alkohola
- kofein
- začinjenu hranu
- usku odjeću od materijala koji potiču znojenje
- cigarete.
Savjet u borbi protiv valunga: smršavite
Američki istraživači Sveučilišta u Pittsburghu svim ženama koje muku muče s ovim simptomom menopauze savjetuju: probajte smršavjeti! Naime, dodatno masno tkivo i dodatni estrogen koji ono stvara otežavaju simptome menopauze.
Drugi američki tim znanstvenika dokazao je kako zamišljanje određenih prizora koje povezujemo s hladnoćom za vrijeme hipnoterapije može značajno smanjiti pojavu valunga.
Njihovi rezultati upućuju kako se zamišljanjem prizora aktiviraju područja u mozgu koja se u stvarnosti aktiviraju za vrijeme pravog iskustva. Prema tome, žena koja zamisli da se nalazi na nekom hladnom, osjetit će to zahlađenje, a ne vrućinu valunga, tvrde psiholozi i neuroznanstvenici američkog Sveučilišta Baylor.
Kako biste osigurali i stvarno nižu temperaturu oko sebe, redovito prozračujte prostorije u kojima boravite – pogotovo spavaću sobu. Nosite slojevitu odjeću, kako biste lako i brzo mogli skinuti suvišne dijelove.
Svakodnevno se bavite nekim oblikom tjelesne aktivnosti. To ne mora nužno biti tečaj zumbe, aerobika ili slične intenzivne aktivnosti: dovoljno je žustro šetati 30 minuta dnevno. Plešite, plivajte, vozite bicikl...
Mnoge se žene okreću hormonskoj nadomjesnoj terapiji kako bi ublažili pojavu valunga, ali i drugih simptoma menopauze, poput vaginalne suhoće ili promjena raspoloženja. Kratkoročno uzimanje ove terapije sa sobom može dovesti i do komoplikacija, poput krvnih ugrušaka ili upala žučnih kamenaca, stoga se obavezno dobro posavjetujte sa svojim liječnikom.
izvor:ordinacija.hr(K.Pužar)
Zanimljiv članak, također na ovom linku možete pročitati puno korisnih informacija o menopauzi. http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/26464/Znakovi-i-uzrok-menopauze.html
OdgovoriIzbriši